AustraliaVacuum-packed, 4×5kg caseFrozenHACCPHalal
Striploin (Boneless, 0×1)
Boneless, lip-on striploin trimmed to 0×1 specification.
| Cut type | Striploin |
|---|---|
| Cut style | Boneless |
| Average weight per piece | 5.00 kg / 11.02 lb |
| Pieces per case | 4 |
| Case weight | 20.00 kg / 44.09 lb |
| Packaging | Vacuum-packed, 4×5kg case |
| IQF available | No |
| Origin | Australia |
| Storage temperature | -18°C |
| Shelf life (frozen) | 18 months |
| Minimum order quantity | 1 pallet |
| HS code | 0202.30 |
Boneless striploin trimmed to a uniform 0×1 specification (zero fat lip on top, one inch on the bottom). Excellent yield, classic NY strip end-cut profile.
Certifications
HACCPHalal
Related
You may also need
Ribeye
Ribeye Steak (Boneless)
Choice-grade boneless ribeye, vacuum-packed in 6×2kg cases. Heavy marbling, premium menu pour.
USAFrozenUSDAHACCPCertified Angus
Tenderloin
Beef Tenderloin (PSMO)
Peeled, side-muscle-on tenderloin. Centre-of-the-plate luxury cut.
USAFrozenUSDAHACCPCertified Angus
Brisket
Beef Brisket (Whole, Untrimmed)
Whole packer brisket. Smoke-house, deli, and slow-cook menu staple.
USAFrozenUSDAHACCP
Need a custom cut?
If we don’t carry the exact spec, we usually know who does. Tell us what you need.