USAIQF, 10kg cartonsFrozenUSDAHACCPHalal
Chicken Breast (Boneless, Skinless)
Boneless, skinless chicken breast fillets, 6oz portion-cut.
| Cut type | Breast |
|---|---|
| Cut style | Portion-cut |
| Case weight | 10.00 kg / 22.05 lb |
| Packaging | IQF, 10kg cartons |
| IQF available | Yes |
| Origin | USA |
| Storage temperature | -18°C |
| Shelf life (frozen) | 12 months |
| Minimum order quantity | 1 pallet |
| HS code | 0207.13 |
Boneless, skinless chicken breast portion-cut to a 6oz target weight. IQF for consistent thaw and yield.
Certifications
USDAHACCPHalal
Related
You may also need
Whole chicken
Whole Chicken (Grade A, IQF)
Grade A whole chicken, individually quick frozen, 1.4kg average weight.
USAFrozenUSDAHACCPHalal
Leg quarters
Chicken Leg Quarters
Leg-quarter packs for value-priced menu programs.
USAFrozenUSDAHACCP
Wings
Chicken Wings (Whole, Jumbo)
Jumbo whole wings, IQF, perfect for sports-bar volume.
USAFrozenUSDAHACCP
Need a custom cut?
If we don’t carry the exact spec, we usually know who does. Tell us what you need.